Poradnia uroginekologiczna

dwa główne powody dla których warto się wybrać do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Pierwszy to profilaktyka i chęć nauczenia się bądź sprawdzenia czy prawidłowo ćwiczysz mięśnie dna miednicy. Profilaktyka jest ważna dla wszystkich kobiet bez wyjątku. Grupą, dla której jest szczególnie istotna są kobiety aktywne fizycznie, przygotowujące się do ciąży, będące w niej lub po porodzie czy wchodzące w okres menopauzalny. Jak widzisz, każda kobieta dbająca o swoje zdrowie lub chcąca pozytywnie wpłynąć na satysfakcję seksualną powinna zainteresować się tym tematem. Najlepiej zrobić to pod okiem specjalisty w gabinecie.

Drugim powodem jest leczenie. Pomoc uzyskują pacjentki z nietrzymaniem moczu, dolegliwościami bólowymi kręgosłupa czy miednicy, rozstępem mięśnia prostego brzucha, brakiem satysfakcji seksualnej lub bólem podczas współżycia.
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologiczego?

Jak wygląda wizyta?

Jeśli będziesz wiedziała jak wygląda taka wizyta staniesz się znacznie spokojniejsza. Zobaczysz, że nie ma się czego bać. U każdego specjalisty wizyta będzie wyglądała trochę inaczej, jednak z reguły składa się z kilku etapów.

Wywiad

Fizjoterapeuta zada Ci kilka pytań, między innymi:
• Czy przyszłaś na wizytę w ramach profilaktyki czy występują problemy zdrowotne np. nietrzymanie moczu, ból podczas stosunku czy dolegliwości ze strony kręgosłupa?
• Jeśli zgłaszasz się w związku z konkretnym problemem zastanów się przed wizytą:
• Jak długo występują dolegliwości?
• Kiedy się rozpoczęły? Czy było to związane z konkretnym wydarzeniem (np. ciążą, zabiegiem lub urazem)?
• Co je nasila, a co zmniejsza?
• Czy konsultowałaś już wcześniej ten problem? Jeśli w związku ze zgłaszanymi dolegliwościami miałaś wykonywane badania, zostaniesz poproszona o ich pokazanie
• Czy był on leczony – jeśli tak to jakie formy terapii były stosowane?

Analiza postawy ciała

Fizjoterapeuta obejrzy Cię i przeanalizuje Twoją postawę. Najlepiej ubrać się w leginsy i przylegającą koszulkę na ramiączkach. Możesz przyjść w nie ubrana lub przebrać się na miejscu. Możesz również zostać poproszona o rozebranie się do bielizny. Postawę ocenia się zawsze bez butów – w skarpetkach lub na boso.

Dodatkowe badania

Dodatkowe badania zależą od wywiadu i wcześniejszych obserwacji fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta może zbadać Twój kręgosłup, miednicę czy stawy biodrowe oraz ocenić pracę mięśni brzucha, żeber czy przepony, aby obserwować jakim torem oddychasz. Do badania będziesz poproszona o odsłonięcie kolejnych partii ciała. Jeśli rodziłaś poprzez cesarskie cięcie to zostanie oceniona blizna pooperacyjna.

Ostatnia część może się bardzo różnić

zależy od wywiadu i wyniku badania. Fizjoterapeuta może wykonać terapię manualną na przykład w obrębie kręgosłupa, miednicy, przezpochwowo lub przez powłoki brzuszne. Jeśli będzie potrzeba może zostać zastosowany kinesiology taping, dlatego na wszelki wypadek nie używaj kremów 24 godziny przed wizytą. Dzięki temu plastry będą trzymały się dłużej.

Praca domowa ;)

Na koniec odstaniesz pracę domową. Mogą nią być regularne ćwiczenia dna miednicy lub innych grup mięśniowych, stosowanie technik relaksacyjnych czy zmiana nieprawidłowych nawyków.

Co zabrać na wizytę?

Co należy zabrać na wizytę?
• Wygodny strój sportowy – najlepiej legginsy i przylegającą koszulkę na ramiączkach
• Wyniki badań, jeśli zostały wykonane np. badania urodynamicznego czy RTG/MRI kręgosłupa

DOŁĄCZ DO NAS :)