Diagnostyka USG

Badanie ultrasonograficzne znane jako USG jest bardzo istotne dla diagnostyki wielu chorób. Lekarz dzięki USG może obejrzeć narządy wewnętrzne: czy są prawidłowo zbudowane i czy prawidłowo funkcjonują. Badanie USG pomaga niejednokrotnie postawić właściwą diagnozę.

Ultrasonografia narządu ruchu to bezinwazyjna metoda obrazowania tkanek pozwalająca na dokładną ich ocenę w czasie rzeczywistym, czyli w ruchu. Do struktur ocenianych w USG ortopedycznym należą stawy kolanowy, barkowy, skokowy, łokciowy, nadgarstkowy, biodrowy, mięśnie, więzadła, ścięgna, nerwy obwodowe i naczynia krwionośne.

STAW KOLANOWY

Należy do najczęściej badanych stawów. USG znajduje tu zastosowanie w ocenie stanów pourazowych, przeciążeniowych, zapalnych. Najlepiej obrazuje struktury położone obwodowo jak więzadła poboczne, więzadło rzepki, rozcięgno mięśnia czworogłowego, ścięgna gęsiej stopy i mięśnia dwugłowego uda. Jako badanie dynamiczne ułatwia ocenę niektórych uszkodzeń łąkotek oraz chrząstki stawowej.

STAW BARKOWY

Staw barkowy to narząd o skomplikowanej, misternej budowie. Badanie kliniczne barku nawet dla doświadczonego ortopedy pozostawia niejednokrotnie wiele niewiadomych, których badanie RTG i rezonansem magnetycznym z uwagi na zwoją statyczność nie wyjaśniają. USG pozwala na precyzyjną ocenę tkanek w ruchu, co jest niezmiernie istotne w diagnostyce ścięgien rotatorów barku: mięśni nadgrzebieniowego, podłopatkowego, podgrzebieniowego i obłego mniejszego. Ich uszkodzenia są przyczyną dotkliwych dolegliwości i często wymagają leczenia operacyjnego. Poza powyższym, najważniejszym zastosowaniem USG doskonale obrazuje staw barkowo-obojczykowy, ścięgna mięśnia dwugłowego oraz chrząstkę stawową głowy kości ramiennej.

STAW SKOKOWY

Urazy stawu skokowego to najczęstsze przyczyny wizyt u ortopedy. USG jako uzupełnienie badania klinicznego i radiologicznego pozwala ocenić precyzyjnie więzadło strzałkowo-skokowe przednie i piętowo-strzałkowe (stabilizatory boczne stawu skokowego) oraz elementy przednie więzozrostu piszczelowo-strzałkowego, a więc rozwiewa kluczowe wątpliwości okresu pourazowego co do stabilności stawu i pozwala monitorować okres gojenia. Oczywiście poza tym najczęstszym i głównym zastosowaniem jesteśmy w stanie zobrazować i ocenić inne ważne elementy, jak ścięgna mięśni piszczelowych i strzałkowych, zginaczy i prostowników palców i palucha, zarysy kostne kostek i bloczka kości skokowej. Możliwości badania wykraczają poza stany pourazowe ukazując precyzyjnie patologie zapalne i przeciążeniowe.

STAW ŁOKCIOWY

Do głównych zastosowań ultrasonografii w diagnostyce stawu łokciowego jest ocena jego więzadeł pobocznych, ścięgien prostowników i zginaczy nadgarstka, zachyłków stawowych na okoliczność obecności ciał wolnych, stanów zapalnych, czy przerostów błony maziowej. W okolicy stawu łokciowego biegną ważne dla funkcji kończyny górnej struktury nerwowe: nerw łokciowy, pośrodkowy i promieniowy. USG obrazując ich przebieg i strukturę umożliwia różnicowanie zespołów uciskowych nerwów obwodowych.

STAWY BIODROWE NIEMOWLĄT

Badanie USG stawów biodrowych niemowląt i noworodków to nieszkodliwa, bezinwazyjna metoda pozwalająca na wczesne rozpoznanie dysplazji rozwojowej (DDH). Pozwala to na natychmiastowe włączenie leczenia zachowawczego i uniknięcie późnych następstw dyplazji wiążących się z uszkodzeniem stawu biodrowego i kalectwem.

STAWY NADGARSTKA I RĘKI

Ultrasonografia stosowana jest w diagnostyce zespołów uciskowych nerwów obwodowych (pośrodkowego, łokciowego, promieniowego), ocenie zapalenia ścięgien zginaczy oraz prostowników (np. Choroba de Querveine’a, palce trzaskające), diagnostyce i ocenie zaawansowania zapaleń drobnych stawów ręki (reumatoidalne, łuszczycowe, dnawe zapalenie stawów). Podczas badania możliwe jest celowana punkcja stawów i pochewek ścięgnistych.

DOŁĄCZ DO NAS :)