Masaż kobiet w ciąży
W miarę jak dziecko rośnie, u kobiety zmienia się środek ciężkości ciała. Kręgosłup jest przeciążony. Na ogół lędźwiowy odcinek kręgosłupa nadmiernie wygina się do przodu. Przeciążenie mięśni i kręgosłupa wywołuje silny ból i zniechęca do poruszania się. Poza tym rosnący płód uciska naczynia krwionośne powodując zaburzenia krążenia, czego efektem jest zastój krwi w nogach.
Zabiegi masażu pomagają ograniczyć przeciążenie mięśni i kręgosłupa. Mimo to pod koniec ciąży u większości kobiet dochodzi jednak do zmian w kręgosłupie lędźwiowo-krzyżowym. Dlatego w okresie połogu, czyli pierwszych trzech miesięcy po porodzie wskazane są wizyty u masażysty. Wtedy można zastosować techniki masażu wymagające większej siły. Dzięki nim z przeciążonych w okresie ciąży mięśni usunięty zostanie kwas mlekowy. Seria dziesięciu zabiegów połączonych z ćwiczeniami wykonywanymi w domu, powinna przywrócić sprawność sprzed ciąży.
Regularny masaż pomoże też uelastycznić rozciągniętą skórę brzucha. Masażysta pokaże jak pacjentka sama może ugniatać i rozcierać brzuch stosując przy tym kremy ujędrniające. Jeśli do tego trzy razy dziennie wykona po dziesięć skłonów tułowia, po trzech miesiącach powinna znów mieć płaski brzuch.