Masaż kobiet w ciąży

W miarę jak dziecko rośnie, u kobiety zmienia się środek ciężkości ciała. Kręgosłup jest przeciążony. Na ogół lędźwiowy odcinek kręgosłupa nadmiernie wygina się do przodu. Przeciążenie mięśni i kręgosłupa wywołuje silny ból i zniechęca do poruszania się. Poza tym rosnący płód uciska naczynia krwionośne powodując zaburzenia krążenia, czego efektem jest zastój krwi w nogach.

To główne powody, dla których masaż kobiet w ciąży jest wskazany. Podczas zabiegów stosuje się tylko łagodne techniki, unika się zbyt silnych ucisków czy ugniatania. Wskazane jest głaskanie czy delikatne rozcieranie bolących miejsc.

Zabiegi masażu pomagają ograniczyć przeciążenie mięśni i kręgosłupa. Mimo to pod koniec ciąży u większości kobiet dochodzi jednak do zmian w kręgosłupie lędźwiowo-krzyżowym. Dlatego w okresie połogu, czyli pierwszych trzech miesięcy po porodzie wskazane są wizyty u masażysty. Wtedy można zastosować techniki masażu wymagające większej siły. Dzięki nim z przeciążonych w okresie ciąży mięśni usunięty zostanie kwas mlekowy. Seria dziesięciu zabiegów połączonych z ćwiczeniami wykonywanymi w domu, powinna przywrócić sprawność sprzed ciąży.

Regularny masaż pomoże też uelastycznić rozciągniętą skórę brzucha. Masażysta pokaże jak pacjentka sama może ugniatać i rozcierać brzuch stosując przy tym kremy ujędrniające. Jeśli do tego trzy razy dziennie wykona po dziesięć skłonów tułowia, po trzech miesiącach powinna znów mieć płaski brzuch.

DOŁĄCZ DO NAS :)